Rakoczy DUO

Cazanul Rakoczy Duo este un cazan automat, unic pe piața poloneză, care permite utilizarea lemnelor cât și peleți de lemn. Lemnul încărcat manual în camera de ardere este aprins automat cu arzătorul pe peleți. Lemnul este ars cu ajutorul procesului de gazeificare, după arderea acestuia și după cererea suplimentară de căldură, procesul de ardere a peleților din recipient este pornit automat.

Centrala îndeplinește cerințele celei mai înalte, clasa a 5-a de puritate de ardere și directiva Ecodesign pentru ambele tipuri de combustibil  , datorită căreia centrala respectă toate reglementările legale în vigoare (rezoluții anti-smog, reglementări naționale) și cu directiva UE Ecodesign. in vigoare din ianuarie 2020. 

Centrala DUO are un sistem avansat de control și este proiectată să funcționeze cu un rezervor tampon -buffer.

Cazan pe lemne si peleti

PENTRU CINE ESTE DUO?

/ Căutați o centrală multicombustibil care să respecte reglementările ecologice stricte?

/ Apreciezi atât comoditatea unui cazan pe peleți, cât și costurile imbatabile ale încălzirii cu lemne?

/ Vrei sa cumperi un cazan cu subventie si sa iti incalzesti casa cu lemne in armonie cu natura?

Cazan automat pe peleti si lemne

PERFECT DIN PUNCT DE VEDERE TEHNOLOGIC

În centrala DUO am îmbinat cele mai moderne tehnologii de cazane pe peleți și cazane de gazeificare pe lemne. Inima cazanului este unul dintre cele mai bune arzatoare pe peleti din lume, in care un sistem unic bazat pe senzori de vid, senzori de nivel de combustibil pe gratar si optional o sonda lambda este responsabila procesului de ardere. Acest arzator ofera precizie, de neatins pentru majoritatea arzatoarelor de peleti, in selectarea parametrilor optimi de ardere pentru granulatia si compozitia chimica a combustibilului.

Arzatorul pe peleti este folosit si pentru aprinderea lemnului in timpul functionarii cazanului in modul de gazeificare a lemnului, datorita caruia DUO ofera o functie unica pe piata de aprindere automata a lemnului, indisponibila atat in cazanele traditionale pe lemne cat si in cele mai moderne gazeificare. cazane.

Indiferent de combustibilul utilizat, centrala DUO realizează parametrii de eficiență și emisii de clasa a 5-a din standardul PN-EN 303-5: 2012. De asemenea, îndeplinește cerințele Directivei Ecodesign 200- / 125 / EC, datorită cărora poate fi utilizat în zonele în care sunt în vigoare chiar și cele mai restrictive reglementări și rezoluții .

Model Rakoczy DUO 17kWRakoczy DUO 21 kWRakoczy DUO 29 kWRakoczy DUO 37 kW
Putere termică nominală pe lemnkW17212937
Putere termică nominală pe pelețikW17213140
Clasa cazanului clasa 5clasa 5clasa 5clasa 5
Combustibil conform standardului pelete / lemnpelete / lemnpelete / lemnpelete / lemn
Eficiența cazanului pe lemne%89.1989,489,9290,45
Eficiența cazanului pe peleți%919191,692
Capacitatea camerei de încărcarel108108156156
Lungimea maximă a buștenilor de lemnmm500500500500
Greutatea cazanuluikg673673794794
Diametrul coșului de fummm150150150150
Temperatura cos la lemnoC160175170180
Temperatura cos la pelețioC120125130150
Debitul masic al gazelor arse pe lemng/s12121315
Debitul masic al gazelor arse pe pelețig/s13151923
Capacitatea apeim3727291,690,2
Coș de fum din lemn / pelețiPA15 131313
Presiunea maximă de funcționare a cazanuluibar2222
Clasa de eficienta energetica A +A +A +A +
Consum maxim de energie electrică pe lemnÎN77798286
Consum maxim de energie electrică pe pelețiÎN113116123130

Pentru catalogul de preturi actualizat va rugam sa ne contactati.
Pentru a descarca fisierele tehnice faceti click dreapta apoi Save Link as...
* Informatia plasata pe acest site, nu constituie oferta comerciala in sensul Codului Civil.
Contact

SC GAMMA-TOTAL INSTAL SRL
Str. B-dul Mihai Eminescu, 163 B
Telefon:
0732 127 875
Email:
office@gammatotalinstal.ro
liviuciubotariu@yahoo.com